adiyorem-cigkofte

Çiğ köfte yöresel bir lezzet olmanın yanı sıra Türkiye’de herkes tarafından bilinen ve çok fazla sevilerek tüketilen aperatif bir meze çeşididir. Çiğ köftenin emek isteyen bir yapımı vardır. Çünkü Çiğköfteci asla su kullanılarak bulgurun şişmesini sağlamaz. Ana malzemesi bulgur olan çiğ köftede bulgur ishot biberi yani kırmızı biberle yoğrularak şişmesi sağlanır ve bu şekilde bulgur yumuşayarak  yenilecek kıvama gelir. Çiğ köftenin en önemli sırrı yoğrulduktan sonra kıvama geldiğini anlamak için bir parça kopararak tavana atılır ve bu sayede yapıştığında piştiği anlaşılır. Özellikle bir dönemde meclis salonlarında çiğ köfte yapılırken oldukça popüler olmuş ve bu şekilde çiğköftenin olup olmadığını anlamak üzere meclis salonuna yapıştırılmıştı. İlginç bir anı olarak kalan çiğ köfte artık birçok bayilik olarak her yerde satışa sunulmuştur. Ancak bu yapılan çiğ köftede et kullanılmamaktadır. Çünkü satılan çiğ köftenin anında tüketilmesi mümkün değildir etli olarak yapıldığı zaman mutlaka anında tüketilmesi gereklidir. İçinde bulunan et kolay bozulmasına yol açacağı için ve ayrıca satışa sunulan çiğ köftelerin sağlıklı olması için ete izin verilmemiştir.

Ancak etsiz olarak da yapılan çiğ köfte aynı lezzeti içermektedir. Adıyörem Çiğ Köfte sizlere Adıyaman, Urfa ve Diyarbakır gibi illere mahsus olarak meşhur olan çiğköfteyi müthiş bir lezzeti sunuyoruz. Hala Çiğ köftenin tadına bakmadınızsa mutlaka tatmalısınız. Çünkü yediğiniz zaman vazgeçemeyeceğiniz bir tat olarak damaklarınızda tadı kalacaktır. Çiğköftenin lezzeti özellikle bulgunun kalitesi ve ishot biberinin etkisiyle ortaya daha çok çıkmaktadır. Esmer bulgurdan yapılan çiğ köfte ayrıca biberle iyice pişirildiği için sindirim sorunu yaşatmaz ve hazmı kolaydır. Günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğiniz çiğköftenin lavaşta dürüm olarak sunulması da ayrı bir pratik yiyecek olarak gelmesini sağlar. Karnınız mı acıktı hemen bir çiğköfte siparişi verin ve sizlere   Adıyörem Çiğ köfteyi sunalım. Porsiyon olarak da tüketebileceğiniz çiğ köftenin yanında ayrıca sosta ikram ediyoruz.

Adıyörem Çiğ Köfte için  0464 217 26 26 telefonumuzdan sipariş verebilir ayrıca www.rizecigkofte.com internet adresimiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.